Poradna

Pro příjemný a snadný nákup je tu pro Vás naše poradna, ve které naleznete odpovědi na nejčastější dotazy:

Jak vybrat kočárek?

Jak vybrat postýlku?

Co je to i-Size?

Co je to Plus Test?

Jak vybrat model sportovního kočárku Valco Baby Snap4?Jak vybrat kočárek?

Nevíte, jaký vybrat kočárek? Zkuste náš přehled s radami a doporučeními pro výběr toho nejlepšího typu kočárku právě pro Vás:

Jaký vybrat kočárek pro novorozence?

Ideální je klasický hluboký kočárek na houpacím podvozku. V něm má miminko veškerý komfort a pohodlí. Použít lze i kombinovaný kočárek, ale často je to na úkor pohodlí miminka, neboť jeho univerzálnost není vždy výhodou.
Korba klasického hlubokého kočárku je vždy prostornější a hlubší (miminko se do ní vejde pohodlně do 8 měsíců. Většina kombinovaných kočárků je totiž vybavena poměrně malou hlubokou korbou.
U klasického houpacího hlubokého kočárku rodiče i miminka ocení také to, že se v něm dá miminko pohoupat, což u většiny kombinací není možné (ty jsou často tak málo odpružené, že při sebemenší nerovnosti drncají a miminko se v nich "klepe").

Jaký vybrat kombinovaný kočárek?

Při výběru kočárku je třeba především dobře zvážit kde budete s kočárkem nejčastěji jezdit, abyste správně zvolili konstrukci kočárku a velikost jeho kol. Větší kola jsou vhodnější do horšího terénu, ale kočárky jsou pak těžší a méně skladné.
Z hlubokých korbiček těchto kočárků miminka většinou vyrostou okolo 5-6 měsíce (to platí v létě, bohužel v zimě je to často i dříve, neboť se tam se zimním fusakem nevejdou :-(, takže bývá dobré pokud má kočárek možnost i sportovní sedačku nasadit proti směru jízdy, abyste na miminko viděli a byli s ním v kontaktu, nefoukalo na něj apod.

Jaký vybrat sportovní kočárek?

Záleží především na tom, kde budete kočárek nejčastěji používat, zda ho bude potřeba často převážet autem apod.
Pokud bydlíte ve třetím patře bez výtahu a budete často cestovat autobusem, zvolte raději lehký skladný kočárek s menšími natáčecími koly. Tyto kočárky bývají dobře ovladatelné, ale vhodné spíše na hladký povrch (nehodí se do nerovného terénu).
Pokud budete jezdit často na procházky po nerovných cestách, je lépe zvolit robustní konstrukci a velká nafukovací kola.
Pro děťátko je dobré, když má kočárek možnost otočit korbu po i proti směru jízdy nebo přehazovací rukojeť. Nejen proto, aby jste na sebe s dítětem viděli, ale praktické je to i v chladnějším počasí (do kočárku tolik nefouká a dítěti neslzí oči apod.)
Bydlíte-li třeba v kopci nebo máte zálibu v ježdění na bruslích, je výhodou mít kočárek opatřený ruční brzdou, kterou si v případě potřeby kočárek přibrzdíte.
Pamatujte, že váha kočárku rozhodně nevypovídá o tom, jak snadno bude kočárek ovladatelný. Lehčí kočárek je třeba v případě, že ho budete denně nosit třeba do 2. patra, ale často jsou lehké kočárky hůře ovladatelné a naopak s těžším kočárkem se vám bude jezdit snadněji. Důležitější je, jak je kočárek vyvážený, jaká má kola apod.

Jak vybrat golfky?

Golfky jsou lehký kočárek určený především do města. Měly by být lehké a skladné, ale i pohodlné pro dítě.
Záleží na tom, pro jak staré dítě golfky kupujete. Pokud vybíráte golfky pro sotva sedící dítě, je dobré vybrat ty, které mají polohovací pevnou opěrku zad, madlo před dítětem a pokud možno polohovací opěrku nožiček.
Pokud vybíráte golfky již jen na občasné popojíždění pro cca 2 leté dítě, pak postačí levné nepolohovací kočárky.
Spoustu golfek lze ale používat již od narození jako podvozek pod autosedačku. Bývá praktické mít je doma i jako druhý kočárek (k hlubokému nebo kombinovanému kočárku), který použijete například na nákupy.

Je trojkolka nestabilní?

Nezáleží příliš na tom, kolik má kočárek kol, ale jak dobře je vyvážený a jaká je vzdálenost mezi koly (čím větší, tím je kočárek stabilnější). Existují nestabilní trojkolky i čtyřkolky. Trojkolka je většinou lehčí na manipulaci což oceníte zejména v terénu. Má totiž lehčí přední část takže se s ní lépe najíždí na obrubník i různé terénní nerovnosti.

Jaký vybrat kočárek pro 2 děti?

Bohužel výběr v této kategorii je dost omezený. Kočárky této kategorie jsou určeny i pro děti brzy po sobě narozené. Je třeba pečlivě zvážit zda vybrat kočárek pro děti za sebou nebo vedle sebe.
Kočárky za sebou jsou vhodné pro maminky, které se potřebují vejít i do užších míst. Jsou většinou vhodnější pro děti brzy za sebou narozené, jsou často skladnější než kočárky vedle sebe. Jen na některé z nich lze připevnit 2 hluboké korbičky. Často jsou ale tyto hluboko korbičky příliš malé, takže miminka z nich vyrostou brzy a sporťák některých modelů pro ně ještě v té době není vhodný.
U kočárků pro dvě děti vedle sebe má většina z nich šířku do 80 cm, takže bez větších problémů projedou téměř všude. Některé se používají s vložnými taškami na kojence, na jiné lze připevnit i hluboké korbičky nebo autosedačky. Hluboké korbičky mají tu výhodu, že je lze vozit proti směru jízdy, takže maminka na miminka vidí a na děti nefouká. Velkou výhodou je i možnost připevnit autosedačky. Ušetříte tím místo v kufru auta (vezete pouze podvozek) a usnadníte si manipulaci s dětmi například při nákupech.
 

 

Jak vybrat postýlku?

Z jakého materiálu vybrat dřevěnou postýlku?
Vzhled postýlky pro použití doma je samozřejmě důležité kriterium při výběru. Při volbě typu je však vhodné se informovat i o materiálu, ze kterého je postýlka vyrobena. Postýlky z tvrdého dřeva (obvykle buku) snesou mnohem větší provozní zátěž, než postýlky z měkkého dřeva (obvykle borovice). Spojovací šrouby se v měkkém dřevě snáze rozviklají. V měkkém dřevě bývají často otisknuté první zoubky dětí a záseky a otlaky v měkkém dřevě postýlky zase vypovídají o všech aktivitách s tvrdšími hračkami. Pokud bude postýlka z měkkého dřeva po jednom dítěti ještě použitelná, určitě to nebude výstavní kus nábytku.
Při výběru barvy postýlky také neuvažujte jen o tom, aby ladila do ložnice. Často se totiž zapomíná, že postýlku, kterou máte první měsíce v ložnici pak přemístíte do dětského pokojíčku, kde je třeba úplně jiný nábytek. Právě z tohoto důvodu bývá v mnoha případech přírodní barva dřeva vhodnou volbou.
Je dobré, když je postýlka na spaní vybavena mantinelem nebo i nebesy, aby v ní mělo miminko pocit bezpečí.
Naopak postýlka na hraní (např. druhá postýlka v obýváku) by měla být vybavena hračkami jako je kolotoč a různé další závěsné hračky apod. a měl by z ní být i dobrý výhled. Pokud jako druhou (denní) postýlku chcete použít postýlku cestovní, měla by mít síť v tmavé barvě (přes bílou síť postýlek a skládacích ohrádek je totiž vidění zamlžené). I kvalitní sítě proti hmyzu se proto dělají tmavé. Okolní světlo se od tmavé barvy neodráží a síťka tolik neruší výhled.
Pro větší děti pak bývá nejlepší klasická dřevěná ohrádka, ideální samozřejmě co největší. Svislé příčky dobře poslouží jako vhodná opora při vstávání i prvních krůčcích.
Je nutné mít u postýlky stahovací bočnici?
Většina babiček radí tu se stahovací bočnicí, protože na to byly zvyklé a jiné postýlky tenkrát ani nebyly.
To se ale změnilo: dnes totiž nejsou postýlky tak vysoké jako dřív a bočnice se u většiny stahuje jen o cca 15-20 cm, což je pro většinu maminek běžného vzrůstu téměř zbytečné. Krom toho má mnoho postýlek se stahovací bočnicí jen 2 možné výšky nastavení roštu. Pokud však plánujete v dohledné době další dítě, pak možnost stahovací bočnice pečlivě zvažte. Až se budete naklánět s bříškem nad postýlku, bude milý každý centimetr, o který bude bočnice níže.
K čemu jsou vyndavací příčky?
Vyndavací příčky můžete, ale nemusíte použít. Pokud se však malý nezbeda naučí sám opouštět postýlku nebezpečným přelézáním bočnice, použití vyndavacích příček vřele doporučujeme. Vyndáním dvou sousedících příček v bočnici postýlky vytvoříte dostatečně velký a bezpečný průlez pro dítě. Bočnice však pořád poskytuje dostatečnou oporu proti vypadnutí z postýlky během spánku. Příčky je tedy vhodné vyndat např. večer po usnutí dítěte. Ráno, když vy ještě spíte, má váš brouček jedinečnou možnost využít únikového východu v boku postýlky a vzbudit vás příjemnějším způsobem, než křikem po pádu při zdolávání bočnice.
Potřebuji k postýlce kolečka?
K většině sériově vyráběných postýlek lze dokoupit kolečka, která se vsazují do připravených otvorů v nohách. Pokud postýlku např. přemisťujete z pokoje do pokoje, usnadní vám použití koleček její převážení. Často pak také dochází k situaci, kdy miminko ne a ne usnout a rodič na pokraji zoufalství se uchýlí k osvědčenému triku pohupování postýlkou. Kolečka v těchto případech nejen usnadní pohyb postýlky sem a tam, ale částečně oddálí rozklad postýlky vlivem rozviklání.
Postýlku 120x60 cm nebo raději větší?
Praktičtější i více kupované jsou postýlky v rozměru 120x60 cm. Lépe se vejdou do bytu, jsou levnější a miminko se v nich necítí tolik ztracené. Stejně děti málokdy spí v postýlce do více než 2-3 let a to jim 120 cm opravdu stačí.
Možnost udělat z postýlek 140x70 cm i malou válendu se mnohdy ani nevyužije na delší dobu. Lepší bývá koupit rovnou válendu, kterou stejně školákovi koupit musíte - dětem školního věku většinou totiž rozměr 140x70 nepostačuje. 


Co je to i-Size?

i-Size je evropské nařízení týkající se bezpečnosti autosedaček, které vstoupilo v platnost v červenci roku 2013. Je součástí nařízení R129 a týká se nových autosedaček pro kojence a malé děti zhruba do čtyř let. 

Nařízení i-Size bylo vytvořeno na základě nejnovějšího výzkumu zaměřeného na bezpečnost dětí v autech. Současná norma ECE R44/04 nadále platí pro všechny autosedačky a bude platit souběžně s i-Size cca do roku 2018.

i-Size v 5-ti bodech:

1. Podporuje použití připojení Isofix – se zaměřením na snížení rizika špatné instalace.

2. Děti do 15 měsíců věku musí cestovat v autosedačkách proti směru jízdy.

3. Zahrnuje nové testování při bočním nárazu a používání nových testovacích figurín série Q s více senzory.

4. Bude využívat systém, založený na výšce dítěte, který napomáhá koncovému zákazníkovi lépe porozumět správné velikosti autosedačky pro jeho dítě.

5. Zároveň je také navrženo, aby byly všechny certifikované i-Size automobily kompatibilní se všemi i-Size autosedačkami.

Proč je i-Size bezpečnější?

 • děti mají
 • kojenci a batolata do 15 měsíců musí cestovat v autosedačkách upevněných proti směru jízdy
 • je nutné používat ISOFIX – systém, který usnadňuje správnou montáž autosedačky do vozidla
 • autosedačky vyhovující nařízení i-Size jsou vhodné téměř pro všechna vozidla vybavená systémem ISOFIX
 • autosedačku vybíráte podle dítěte nikoliv podle hmotnosti

Čím nařízení i-Size lépe chrání moje dítě?

 • autosedačky upevněné proti směru jízdy nabízejí maximální ochranu kojenců a batolat, protože rozptýlí většinu čelního nárazu
 • před červencem 2013 mohli být kojenci převáženi v autosedačkách upevněných po směru jízdy přibližně již od 9 až 12 měsíců věku, což je příliš brzy - dle nového nařízení musí děti cestovat v autosedačkách upevněných proti směru jízdy povinně až do 15 měsíců věku
 • standardy ochrany proti bočnímu nárazu - zajišťují lepší ochranu dítěte při bočním nárazu
 • jednodušší montáž - autosedačku i-Size je mnohem obtížnější namontovat špatně, protože není třeba používat bezpečnostní pásy vozidla, autosedačky vyhovující nařízení i-Size stačí nacvaknout na kotvicí body ISOFIX ve vozidle, je možné je použít téměř ve všech vozidlech se systémem ISOFIX.
 • protože autosedačku i-Size vybíráte podle výšky spíše než podle hmotnosti dítěte, může ji vaše rostoucí dítě využívat delší dobu
 • je bezpečnější co nejdéle cestovat v poloze proti směru jízdy (Při nehodě je nejzranitelnější část hlava a krk. Krk malého dítěte není ještě dostatečně vinutý, aby podpíral relativně těžkou hlavičku!)

Moje autosedačka splňuje předchozí nařízení. Musím přejít na standard i-Size?

Ne. i-Size v tuto chvíli nenahrazuje předchozí nařízení. Spíše nabízí další možnost při nákupu autosedačky. Můžete si být jisti, že varianta i-Size splňuje všechny stávající zákony týkající se autosedaček.


Bohužel, ani standard i-Size není samospasitelný. Zásadní nevýhodou isofixových protisměrných autosedaček pro větší děti je totiž jejich značný rozměr, který i u vozů střední třídy může způsobit, že si dospělý člověk na sedadlo vpředu před sedačkou pohodlně (a hlavně bezpečně) nesedne.

Řešením v takovém případě jsou kombinované typy sedaček, které u menších dětí umožní umístění proti směru jízdy po co nejdelší dobu (nikoliv jen do jednoho roku ve „vajíčku“ nebo do 15 měsíců dle nové normy) a u větších pak „klasické“ uchycení po směru jízdy.
Kdo ale chce pro své dítě nekompromisní bezpečnost, ten jej udrží v isofixové protisměrné autosedačce až do čtyř let.
 

Co je to Plus Test?

Švédský Plus Test je dobrovolný doplňkový test, který provádějí ti výrobci, kteří chtějí prokázat vlastnosti výrobku v mnohém převyšující povinné požadavky pro schválení dětské autosedačky. Testy jsou prováděny ve Švédsku. Švédové jsou známí tím, že jsou absolutně přísní ve všem, co se týká bezpečnosti dětí.
Plus Test také měří sílu, které je vystaven krk dítěte v případě čelního nárazu. Krk je nejzranitelnější místo dítěte, zejména v případě dopravních nehod. Dětské protisměrné autosedačky podrobené těmto zkouškám jsou ve skupinách I a II pro děti ve věku 1-6 let a s hmotností od 9 do 25 kg.
Autosedačka, která prošla Plus Testem poskytuje dítěti ještě větší bezpečnost, úspěšné absolvování testu je známkou autosedačky nejvyšší kvality. Testy jsou prováděny VTI (Švédská národní silniční a dopravní bezpečnost), Výzkumným ústavem dopravy a NTF (Národní společnost pro bezpečnost silničního provozu).
Test nenahrazuje, ale spíše doplňuje evropské normy R44 a ECE R129.Nenašli jste odpověď? Položte vlastní otázku do této poradny: