Motorola MBP161TIMER

Elektronická chůvička Motorola MBP 161TIMERElektronická chůvička Motorola MBP161TIMER - malý ale šikovný pomocník na cesty i na doma

Hledáte citlivý odposlech dětského pokoje, který nezabere příliš místa při cestování, ale přesto disponuje pokročilými funkcemi? Pak právě pro vás by mohla být zajímavá chůvička Motorola MBP161TIMER. Krom základní funkce citlivého odposlechu místnosti s dítětem je tato chůvička vybavená dalšími více i méně praktickými funkcemi, které zpříjemní její používání.

Co obsahuje balení?

Po otevření krabice najdete uvnitř dětskou jednotku, rodičovskou jednotku, dva napájecí adaptéry, dvířka bateriového prostoru rodičovské jednotky a nabíjecí baterii (NiMH 2,4V/400 mAh) ve formě akupacku. Upozornění na rodičovské jednotce hlásá, že baterie je nutné před prvním použitím nabíjet 16 hodin (v návodu k obsluze je pak uvedeno 15 hodin). Obsah balení Motorola MBP 161Při použití napájení ze sítě pomocí přiložených adaptérů je však přístroj možné používat ihned. Dostatečně dlouhé dvoumetrové napájecí kabely poskytují dostatečnou volnost při umístění jednotek.

Jednotka dítěte

S průměrem 92 mm a výškou 45 mm se řadí k těm menším. Tvarově připomíná jakousi šikmo useknutou polokouli, ze které na zadní straně ční asi pěticentimetrové ohebné tykadýlko teplotního senzoru. Poblíž teplotního čidla je umístěná zdířka konektoru napájení a reproduktor. Ovládací tlačítka najdete pěkně pohromadě uprostřed na vrchní straně. Středové kruhové tlačítko je mírně prohloubené, což usnadní orientaci pouze po hmatu. Není však nutné pokaždé tápat ve tmě. Tlačítkem se symbolem žárovky přímo na jednotce dítěte lze zapnout noční osvětlení a spodní hrana se po celém obvodu rozsvítí příjemným tlumeným světlem zlatožluté barvy. Příjemné je zejména plynulé rozsvěcení po zapnutí nočního světla i plynulé stmívání po jeho vypnutí. Za velmi praktické považuji možnost zapnutí nočního světla na dálku z rodičovské jednotky. Snad každý už zažil ukopnutý malíček o hranu nábytku nebo židli v cestě potemnělou místností. Právě v tomhle dokáže pomoci tlumené noční světlo dětské jednotky zapnuté na dálku ještě před vstupem do místnosti. A pro děti, které nemají rády tmu při usínání lze zvolit opačný postup. Nechat svítit při usínání a vypnout na dálku z rodičovské jednotky později.
Kromě nočního světla a zapínání a vypínání jednotky lze na jednotce dítěte ovládat ještě tyto funkce: nastavení hlasitosti reproduktoru dětské jednotky (5 úrovní hlasitosti), výběr jedné z pěti melodií ukolébavky a spuštění a zastavení přehrávání ukolébavky. Spustit a zastavit přehrávání ukolébavky lze také na dálku z rodičovské jednotky podobně, jako světlo. Výběr melodie a hlasitost přehrávání je ale možné ovládat pouze na jednotce dítěte. Jediný indikátor funkcí na rodičovské jednotce je malá zelená kontrolka zapnutí a vypnutí. Nastavenou úroveň hlasitosti reproduktoru nelze nikde zkontrolovat a je tedy dobré ji vyzkoušet a nastavit ještě před použitím. Hlasitost je nastavená společně jak pro přehrávání melodie, tak pro přenos hlasu z rodičovské jednotky k dítěti.

Rodičovská jednotka

Baterie Motorola MBP161TIMERSe svým rozměrem 125 x 62 x 28 mm zabere podobně místa, jako tlustší mobil. Na rozdíl od telefonů je na zadní straně vybavená opravdu praktickou výklopnou opěrkou. Díky tomuto jednoduchému stojánku jsou všechny indikátory stále na očích a jednotku lze snadno používat např. i se ztlumeným zvukem, kdy jsou zvuky z jednotky dítěte indikované opticky.
Na zadní straně jednotky najdeme krom již zmíněného výklopného stojánku ještě reproduktor a dvířka bateriového prostoru. Přiložený nabíjecí akumulátor se připojuje speciálním konektorem a nelze ho snadno nahradit jinými bateriemi. Pro tatínka kutila by ale asi nebyl žádný problém s trochou šikovnosti nahradit časem opotřebené články v akupacku.
Nabíjení baterie probíhá přímo v jednotce připojením přiloženého napájecího adaptéru. Zajímavé je, že i přes stejné parametry adaptérů dětské a rodičovské jednotky je nelze zaměnit. Každý adaptér je opatřen konektorem jiného průměru a je použitelná jen pro „svou“ jednotku. Doporučená doba prvního nabíjení před prvním použitím je 16 hodin dle údajů na baterii, 15 hodin podle údajů v návodu. To je opravdu hodně. Dobrá zpráva pro netrpělivé je, že jednotka je plně funkční i během nabíjení, takže omezení delší dobou nabíjení je minimální. Stav nabíjení je indikovaný na displeji blikající ikonkou baterie, která se při plném nabití přestane blikat. S postupným vybíjením ukazatel stavu nabití ubývá podobně, jako u mobilních telefonů.

Přední strana rodičovské jednotky je vybavená přehledným monochromatickým displejem s oranžovým podsvícením. Nad displejem je linka optického indikátoru úrovně zvuku snímaného dětskou jednotkou. Indikátor se postupně rozsvěcí zleva zelenou barvou až do přibližně dvou třetin délky, zbylá jedna třetina se rozsvěcí červeně jakožto signalizace vysoké úrovně zvuku, např. křiku.

Motorola MBP161TIMER stojánek rodičovské jednotkyAsi nejdůležitější údaj na displeji je indikátor stavu spojení. V případě přerušení spojení dětské a rodičovské jednotky začne během pár sekund blikat a rodičovská jednotka vydává opakovaně zvukový signál. Rodič je tak okamžitě upozorněn, pokud se vzdálí mimo dosah vysílání nebo dojde např. k výpadku dodávky proudu v místě dětské jednotky.
V provozním stavu zobrazuje krom dalších indikátorů funkcí především aktuální teplotu v dětském pokoji, resp. v místě dětské jednotky.
Hlasitost dětské jednotky lze nastavit jednoduše tlačítky na čelní straně celkem v pěti úrovních indikovaných na displeji jako VOLUME 1 až 5 (v návodu jsou uváděné pouze 3 úrovně hlasitosti, ale funguje všech 5) nebo lze zvuk zcela vypnout a spolehnout se pouze na optický ukazatel, případně zvukové upozornění pípnutím viz. dále.
V nastavení rodičovské jednotky lze také nastavit jazyk zobrazovaný na displeji. Čeština sice chybí, ale pro většinu majitelů to nebude představovat žádnou překážku, protože většina informací je zobrazována formou ikon a těch několik cizojazyčných výrazů typu „volume“ nebo „timer“ zvládne každý i bez hlubších znalostí angličtiny. Jednotka nabízí na výběr z šesti světových jazyků: angličtina, francouzština, španělština, němčina, italština a portugalština. V návodu k obsluze jsou sice zmiňované první tři. Je tedy zřejmé, že od vydání návodu došlo ještě k drobným vylepšením.

Ve špatně osvětlených místnostech se hodí funkce, kdy se displej podsvítí oranžovým světlem na 10 sekund po stisknutí libovolného tlačítka.

Základní funkce - monitorování zvuku v místnosti dítěte

Primární funkce každé chůvičky spočívá v monitorování zvuků v místnosti dítěte. A tohle umí Motorola MBP161TIMER opravdu dobře. Někdy až moc. Mikrofon dětské jednotky je opravdu hodně citlivý a zaznamenává opravdu každý zvuk z okolí. To je jistě vítaná vlastnost, ale v určitých situacích může být i na škodu. Určitě není dobré se k dětské jednotce přibližovat s neztlumenou rodičovskou jednotkou v ruce. Stačí nízká úroveň zvuku a ihned dojde k silnému vazbení neztlumené rodičovské jednotky. Je to jednoduché – citlivý mikrofon sejme zvuk, předá ho do rodičovské jednotky, ta ho zesílí a zreprodukuje a mikrofon tento zvuk opět sejme a předá a tak dokola a výsledek je nepříjemný hvízdavý zvuk. Takže rodičovskou jednotku při úprku k plačícímu potomkovi buď nechat na místě nebo jí nejdřív ztlumit na minimum (vypnout zvuk).
Další situace, kdy je vysoká citlivost mikrofonu na škodu, je v prostředí, kde je vysoká úroveň hluku např. ze silnice pod okny, nedalekého hřiště a podobně. Chůvička pak přenáší i tyto rušivé zvuky, což ovlivní nejen výdrž baterie, ale kolikrát i rozpoložení rodičů. Dětská jednotka bohužel neumožňuje nastavit citlivost mikrofonu. Jedna možnost tu ale je. Mikrofon je umístěný pod malým otvorem na horní straně dětské jednotky. Přelepením otvoru např. silnější izolepou dojde k omezení jeho citlivosti. Ve většině případů to ale nebude třeba a maminka spíše ocení, že bude mít dokonalý přehled o všem, co se děje.
Základní monitorování zvuků je rozšířeno dvěma doplňkovými funkcemi užitečnými v určitých situacích. Již dříve zmiňovaný optický indikátor zvuku nad displejem se hodí zejména pokud se rodič zdržuje v hlučnějším prostředí. Když např. hluk digestoře v kuchyni přehluší zvuky reprodukované rodičovskou jednotkou, je tu pořád zeleno – červená linka indikátoru, která se rozsvítí a upozorní, že se něco děje. Druhou doplňkovou funkcí monitorování je zvukové upozornění (v základním nastavení je vypnuté). Pokud je zapnuté a rodičovská jednotka je zcela ztlumená (vypnutý zvuk), dojde v případě pláče nebo křiku dítěte nejen k rozsvícení optického indikátoru, ale rodičovská jednotka dvakrát zapípá. Praktické využití této funkce bude užitečné např. v případě, jedno dítě spí v jedné místnosti a s druhým se rodič třeba učí jinde. Pak je šikovné, že se nepřenáší křik a pláč, ale jednotka pouze decentně upozorní pípnutím a rozsvícením optického indikátoru.

Dosah, dosah a zase dosah: Často kladená a ne snadno zodpověditelná otázka. Dosah je vždy závislý na prostředí, síle a materiálu stěn, úrovni radiového rušení z okolí. Motorolu MBP161TIMER jsme zkoušeli v cihlovém třípodlažním domku. Během přenosu z podkroví až do přízemí přes dva železobetonové stropy a troje dveře jsme nezaznamenali žádné výpadky spojení ani rušení. Dosah se tedy zdá být naprosto dostatečný v rámci přiměřené doby „doběhnutí“ rodiče k plačícímu dítěti a neměl by být překážkou při používání. Chůvička bude zcela jistě fungovat i na delší vzdálenosti, ale je třeba počítat i s tím, že v určitých specifických podmínkách může obsáhnout i vzdálenost menší.

Ostatní funkce

Obousměrná komunikace

Tato funkce umožní jednoduše komunikovat s dítětem. Po stisknutí a přidržení tlačítka s ikonou mikrofonu na rodičovské jednotce můžete mluvit a dítě vás slyší z reproduktoru dětské jednotky. Jakmile tlačítko pustíte, slyšíte opět zvuky z místnosti dítěte. Popravdě nedokážu si dost dobře představit konejšení dítěte přes vysílačku. Ale hodit se může pro komunikaci se starším dítětem nebo pro dálkové koučování tatínka zasahujícího u dítěte.
Pro praváky by drobnou nevýhodou mohlo být umístění otvoru mikrofonu vpravo pod ovládacím tlačítkem vysílání. Při troše nepozornosti lze otvor zakrýt při stisknutí tlačítka palcem a tím zhoršit kvalitu přenášeného zvuku.

Melodie ukolébavky

Z reproduktoru jednotky dítěte lze spustit melodi ukolébavky. Syntetický zvuk připomínající hrací strojek natahovacích hraček a kolotočů nad postýlky příliš nenadchne ani neurazí. Z pěti vestavěných zvuků má konejšivým tónům ukolébavky nejblíže dobře známá melodie koledy Tichá noc. Melodii lze spustit i vypnout jak z jednotky dítěte, tak na dálku z rodičovské jednotky. Displej rodičovské jednotky navíc ukáže název přehrávané melodie. Výběr melodie se provádí pouze na jednotce dítěte. Je to taková milá drobnost navíc, jejíž využití bude opravdu velmi individuální.

Noční osvětlení

Jak už bylo napsáno dříve, tlumené noční světlo nerušivé zlatavé barvy lze plynule rozsvítit i zhasnout tlačítkem přímo na jednotce dítěte nebo na dálku vyhrazeným tlačítkem na rodičovské jednotce. Zdánlivá drobnost, která se ale v řadě situací může stát velmi příjemná a šikovná.

Časovače

Slovíčko TIMER (časovač) v označení typu chůvičky není náhodou. Rodičovská jednotka má časovače hned tři a pro každý má vyhrazené jedno samostatné podsvětlené tlačítko. První se symbolem kojenecké lahve se nazývá časovač krmení, druhé se symbolem plenek časovač přebalování a třetí s písmenky Zzz časovač spaní. Všechny tři fungují stejně a každý samostatně. Veškerá funkčnost spočívá v tom, že po stisknutí tlačítka časovače lze nastavit po půlhodinových skocích časový interval až 24 hodin. Po uložení se spustí odpočet a tlačítko svítí. Po uplynutí nastaveného času se tlačítko rozbliká a rodičovská jednotka zapípá. Jsou to vlastně takové tři „kuchyňské minutky“ vedle sebe, nastavitelné každá samostatně až na interval 24 hodin. Zbývající čas do zaznění upozornění lze kontrolovat jednoduše stiskem tlačítka, nelze ho však už zkrátit nebo prodloužit. Jakmile je časovač v běhu, lze ho buď nechat doběhnout nebo vynulovat. Šikovná je i funkce, kdy lze časovač nastavit, ale nespustit. Nastavený čas je tak připravený na rychlé spuštění bez nastavování doby.
Fantazii při využití časovačů na rodičovské jednotce se meze nekladou, na druhou stranu stejnou funkci má dnes většina telefonů, tabletů a podobných zařízení. Co je příjemné je, že na chůvičce jsou při ruce, na očích velmi snadno ovladatelné.

Technické parametry:

Typ: Motorola MBP 161TIMER
Frekvence: 1881,792 až 1897,344 MHz
Počet kanálů: 10
Provozní teplota: 5 – 45 st. C