Motorola MBP 85 Connect

Videochůvička s wi-fiDigitální videochůvička s wi-fi připojením

Už při pohledu na krabici s nápisem „wi-fi“ každého napadne: „Na co tam asi ta wifina je a funguje to i bez ní?“ Odpověď je prostší, než by se zdálo. Připojení k wi-fi je jen takový bonus navíc, který můžete, ale nemusíte využít. Pokud wi-fi na dovolené, na chatě nebo doma není, chůvička přenáší obraz i zvuk z dětské jednotky na rodičovskou jako každá jiná bezdrátová digitální chůvička na frekvencích 2,4 až 2,48 GHz. 

A když je k dispozici wi-fi s připojením k internetu? Pak je třeba mít ještě telefon nebo tablet s operačním systémem Android nebo iOS, do kterého si stáhnete aplikaci Hubble for Motorola Monitors. Pomocí této aplikace pak připojíte dětskou jednotku k internetu prostřednictvím wi-fi a telefon pak můžete používat podobně, jako rodičovskou jednotku. Ovšem pozor, tou hlavní výhodou je, že k jednotce dítěte se telefon připojuje přes internet a o to odkudkoliv. Nejste tak omezováni radiovým dosahem dětské a rodičovské jednotky, stačí kvalitní připojení k internetu a miminko může pomocí chytrého telefonu hlídat třeba babička z Austrálie. Jen po ní proboha nechtějte, aby zasahovala, když začne brouček plakat.

No a komu je nějaká wi-fi a propojení s telefonem ukradené, určitě ocení velký 5'' displej a docela kvalitní obraz, snímaný kamerou s HD rozlišením.

Co najdete v balení

Motorola MBP 855 Connect obsah baleníKromě návodu k obsluze, který u našeho zapůjčeného vzorku byl v angličtině a ruštině, je tu samozřejmě jednotka dítěte, rodičovská jednotka, dva síťové adaptéry a jako bonus navíc jakýsi malý stativ s ohebnými nožičkami. Právě ta poslední maličkost může v některých situacích hodně usnadnit zavěšení a napolohování dětské jednotky. K té se přichycuje pomocí běžného stativového závitu, známého z fotoaparátů. Vyžití tak najde nejen pro dětskou jednotku, ale hodit se může i pro menší fotoaparát při focení nočních scén nebo na samospoušť. Ohebná chapadla po ohnutí drží v nastavené poloze a mohou sloužit jako nožičky nebo s nimi lze jednotku doslova přidrátovat třeba k nějakému zábradlí.

Jednotka dítěte

Malá, ale šikovná – tak by se dala charakterizovat jednotka, která monitoruje obraz, zvuk i teplotu v místnosti dítěte. To vše zvládá jak při napájení ze sítě, tak při napájení pomocí vestavěného akumulátoru NiMH 2,4V/900 mAh. Podle údajů výrobce vydrží nabitý akumulátor až na 3 hodiny provozu, ale skutečná doba bude závislá využívání konkrétních funkcí a možností jednotky (např. motorické natáčení kamery, přehrávání melodií apod.) Zajímavé je, že ani s plně nabitým akumulátorem (před prvním použitím je doba nabíjení 16 hodin dle návodu) nelze dětskou jednotku zapnout, aniž by byla připojena do sítě. Ke spojení s rodičovskou jednotkou dojde až při připojení k síťovému napájení. Je tedy zřejmé, že vestavěný akumulátor má funkci pouze záložního zdroje v případě výpadku a není primárně určený jako hlavní zdroj napájení. K tomu naopak slouží přiložený síťový adaptér s výstupem 5V/1500 mA a dostatečně dlouhým kabelem zakončeným micro USB konektorem. V nouzi tak může adaptér posloužit i jako nabíječka telefonu, případně by bylo možné připojit dětskou jednotku k výkonnější power bance. Výrobce však samozřejmě doporučuje používat výhradně přiložený adaptér.

Motorola MBP 855 Connect jednotka dítěteZe zadní strany jednotky vyčnívá pouze krátká naklápěcí anténa a teplotní čidlo. Okolo objektivu kamery je rozmístěno celkem 8 infračervených diod a senzor pro přepínání do nočního režimu s neviditelným infra přisvícením. Na boku jednotky je jediný ovládací prvek – posuvný přepínač pro zapnutí a vypnutí. Ze spodní strany je pak umístěné ještě tlačítko pro prvotní spárovnání jednotky s aplikací v telefonu a následné připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Na spodní straně jednotky najdete také závit pro našroubování přiloženého vícefunkčního stativu – úchytu jednotky. Jedná se o standardizovaný závit, do kterého lze uchytit i běžný stativ pro fotoaparát a jednotku tak umístit třeba přímo nad postýlku.

Natáčení kamery je možné v poměrně širokém rozsahu cca 270 stupňů horizontálně a cca 85 stupňů vertikálně. Provádí se výhradně ovládáním na dálku z rodičovské jednotky nebo z propojeného telefonu. V praxi patrně namíříte kameru pouze jednou na spící dítě a dál si tlačítek pro polohování nebudete všímat. V případě potřeby a vhodného umístění kamery však lze při troše trpělivosti (polohování je poměrně pomalé) okouknout na dálku celou monitorovanou místnost nebo natočit kameru na postýlku s druhým dítětem.

Snímač kamery typu CMOS s rozlišením 1 megapixel poskytuje obraz v rozlišení HD, tedy 1280 x 720 px.

Rodičovská jednotka

Motorola MBP855Connect stojánek rodičovské jednotkyMírně prohnuté placce o velikosti 157 x 94 x 18 mm dominuje velký pětipalcový displej a pohodlná ovládací tlačítka na přední straně a výklopná opěrka pro postavení na straně zadní. Anténa je vestavěná v těle jednotky a nikde nevyčnívá. Vestavěná a uživatelsky nevýměnná je ji nabíjecí baterie 3,8V/2000 mAh od společnosti Lenovo s technologií lithium-ion polymer (dle údajů návodu k obsluze). Podle údajů výrobce by měla udržet jednotku při životě až 3 hodiny. Na jiné straně návodu k obsluze je uváděna doba provozu na baterii až 5 hodin a kapacita 1880 mAh. Ať je to s baterií jak chce, doba provozu je tak jako tak závislá na mnoha faktorech, zejména na rozsvícení nebo zhasnutí dipleje. Přiložený síťový adaptér, mimochodem stejný typ s micro USB konektorem, jako u dětské jednotky, pak zvládne napájet jednotku ze sítě i nabíjet baterii. Podle návodu trvá nabíjení celých 16 hodin. Rozlišení displeje výrobce neudává, zřejmě bude o něco nižší, než rozlišení snímače kamery. Plné rozlišení kamery HD se tak využije zejména při spárování s vhodným telefonem. V každém případě displej poskytuje dobrý výrazně detailnější obraz a přehled o situaci, než např. Motorola MBP36S nebo jiní konkurenti s menším displejem i rozlišením kamery. Lepší obraz má však za následek i vyšší nároky na přenášený signál a dosah mezi dětskou a rodičovskou jednotkou je tak oproti levnějšímu modelu MBP36S znatelně horší.

Nad displejem je umístěná šestice barevných LED diod. První slouží k indikaci nabíjení, zbylých pět v řadě pak standardně indikuje postupným rozsvěcením úroveň zvuku/hluku v místnosti dítěte.

Ovládání rodičovské jednotky je poměrně intuitivní a jednoduché. Menu nabídek je přehledné ve formě jednoduchých ikonek. Nečekejte však graficky propracované ikony jako v chytrých telefonech. Tady se čas trochu zastavil, mírně kostrbaté linie ikonek nenadchnou ani neurazí. Pozitivní je, že vše je řešeno pomocí piktogramů a jazykové mutace nebo znalost cizích jazyků není k ovládání třeba.

Základní funkce

Přenos zvuku

Mikrofon je poměrně citlivý a dobře přenáší všechny zvuky od dítěte. Často se stane, že z reproduktoru rodičovské jednotky zazní tichý zvuk zaznamenaný dětskou jednotkou, aniž by se rozsvítily světelné indikátory nad displejem. Silnější zvuky počínaje drobným zamručením nebo škytnutím už světelné kontrolky indikují spolehlivě. I v hlučném prostředí nebo při ztišené hlasitosti tak maminka snadno pozná, že se něco děje. Zajímavé je, že chůvička zřejmě monitoruje zvuk kontinuálně a nepřepíná se do úsporného režimu, kdy se přenos spouští až při zaznamenání zvuku jednotkou dítěte. Po přiložení rodičovské jednotky těsně k uchu je slyšet nepřerušovaný slabý šum. Pozitivní je, že ovladač hlasitosti je umístěný přímo na na horní hraně jednotky - pro ztlumení se nemusí vstupovat do menu.

Přenos zvuků směrem k dítěti je možný po stisknutí tlačítka s mikrofonem a funguje stejně, jako u vysílaček – pokud je tlačítko stisknuté, dítě slyší vás a vy neslyšíte dítě. Při uvolněném tlačítku slyšíte dítě a dítě neslyší vás. Poměrně znatelné je zpoždění při přenosu zvuku směrem k dítěti – přibližně půlsekundová prodleva je docela zvláštní.

Co v menu chybí a určitě by se někdy hodilo, je možnost nastavení citlivosti mikrofonu dětské jednotky, aby bylo možné eliminovat nežádoucí rušivé přenosy případného okolního hluku.

Přenos obrazu

Přenos statického obrazu je kvalitní, v horších světelných podmínkách je patrný mírný nerušící šum. Jakmile se však objekt před kamerou začne pohybovat, ostré kontury se rozmažou v míře závislé na rychlosti pohybu. Protože rozsvícený displej má významný vliv na výdrž akumulátoru, je možné ho vypínat manuálně nebo automaticky a nechat přenášet pouze zvuky. Tlačítkem s ikonkou monitoru lze displej vypnout jak při provozu na baterie, tak při napájení ze sítě. Pro provoz na baterii lze pak v menu nastavit automatické zhasínání displeje po 5, 30 nebo 60 minutách. K opětnému zapnutí displeje dojde po stisku jakéhokoliv tlačítka rodičovské jednotky. Kdo by hledal možnost nastavení automatického zapnutí displeje při zaznamenání zvuku, ten by hledal marně. Taková funkce zde chybí, i když by jí řada maminek jistě uvítala.

Při nedostatku světla přechází kamera do tzv. nočního režimu. Zapnou se infračervené diody, které nasvítí scénu neviditelným infračerveným světlem, které však zaznamená čip kamery a je schopen ho převést na černobílý obraz. Své miminko tak můžete sledovat i v úplné tmě. Černobílý obraz je překvapivě kvalitní a celý dojem kazí jen fakt, že přisvícení nepokrývá celou plochu záběru kamery, ale pouze kruhovou oblast ve středu snímku.

Kamera snímající ve vyšším rozlišení, než je rozlišení displeje rodičovské jednotky se zdá být zbytečný přepych. Ne však ve chvíli, kdy použijete digitální zoom. Ten je přístupný v menu rodičovské jednotky a snímaný obraz jím lze přiblížit 2x. Kvalita obrazu tím příliš neutrpí a třeba díky této funkci někdy zjistíte, jestli je dudlík ještě v puse. Asi stejně málo využití najde dálkové natáčení kamery. Čtyřmi ovládacími tlačítky můžete směrovat kameru nahoru, dolů, doleva i doprava a kontrolovat, jestli není pod postýlkou třeba bubák. Mírné zpoždění přenášeného obrazu zpočátku trochu mate při ovládání, ale s trochou cviku po zevrubné prohlídce okolí namíříte kameru opět na svého miláčka a tak už asi zůstane.

Další kamery

Jako zvláštní příslušenství lze dokoupit až tři další jednotky dítěte a napárovat je ke stejné rodičovské jednotce. Monitorovat lze tak celkem až čtyři dětské pokoje. I když rozšíření systému nevyužije každý, určitě ničemu nevadí, že tu taková možnost je. Na pětipalcovém displeji už to dává trochu větší smysl, než u nižších modelů s menší zobrazovací jednotkou.

Monitorování teploty místnosti

Jednoduchá doplňková funkce, která se může hodit, jednoduše přenáší údaj z teplotního čidla dětské jednotky na displej rodičů a zobrazuje pokojovou teplotu v místě dětské jednotky ve stupních Celsia nebo volitelně pro všechny americké maminky ve stupních Fahrenheita.

Melodie

Nebyl by to přístroj hodný nápisu Made in China, kdyby nedokázal zahrát při nějaké příležitosti zahrát alespoň jednu melodii. No a tady jich je na výběr hned pět. Pěkně na dálku zpoza zavřených dveří jimi můžete zkoušet, jak hluboký je spánek vašeho dítěte. I když nejde o žádný záznam z techno party, k ukolébavkám oněm melodiím také něco chybí. Například možnost regulace hlasitosti přehrávání. No ale co, když už to tam je, třeba to někdo opravdu zkusí použít.

Časovač

Další funkce, jejíž využití je na zvážení každého uživatele, je časovač. V menu přístroje lze nastavit interval 2, 4 nebo 6 hodin. V těchto cyklech pak rodičovská jednotka upozorní maminku asi minutovým pípáním, že by měla něco…..“Proboha, co to ale jen bylo, proč mi to tu pípá? No jasně, ono to pípá, kdyby naše Andulka zapomněla brečet, že má hlad nebo plné plínky.“

Dosah

Spolu s nárůstem kvality a rozlišení obrazu rostou nároky na kvalitu bezdrátového signálu. Ve srovnání s běžnými audio chůvičkami je dosah MBP855 výrazně nižší a horších výsledků dosahuje i v porovnání s nižším modelem videochůvičky MBP36S. V praxi to znamená, že zatímco MBP36S dosáhla bez větších problémů z přízemí až do druhého patra rodinného domku, MBP855 vypadával signál místy už v prvním patře, kdy mu stál v cestě jeden železobetonový strop. Nebyl sice problém najít místo pro položení rodičovské jednotky, kde byl signál dobrý, ale pohybovat se s ní možné nebylo. Plusem je, že rodičovská jednotka dá opuštění dosahu jasně najevo nejen ztrátou obrazu, ale i pípáním a symboly na displeji.

Právě pro případy, kdy je stávající bezdrátové spojení rodičovské a dětské jednotky nedostačující, nastupuje technologie wi-fi ve spojení s vaším smartphonem.

Wi-fi připojení a spolupráce se smartphonem

Hubble for Motorola MonitorsPro správné fungování je doporučené zařízení s operačním systémem Android verze min. 4.2 nebo novější nebo iPhone či iPad s verzí iOS 7.0 a vyšší. Wi-fi síť musí být připojená k internetu a poskytovat rychlost uploadu alespoň 0,6 Mb/s počítáno na jednu kameru. To sice v dnešní době není moc, ale v některých přetížených hotelových sítích by mohly být problémy.

Prvním krokem ke zprovoznění wi-fi konektivity je stažení bezplatné aplikace Hubble for Motorola Monitors. Aplikace je volně dostupná v Google Play i App Store. Při instalaci na Android si aplikace vyžádá přístup k mikrofonu, wi-fi a dalšímu. Následně pak nabídne buď přihlášení k existujícímu účtu nebo novou registraci. Registrace je rychlá a je třeba jí potvrdit zadáním ověřovacího kódu, zaslaného na zadaný email. Pak už přijde jen další email s uvítáním, který obsahuje zároveň obsahuje nabídku cloudových služeb pro trvalý záznam z kamery. Ta se týká spíš kamer bezpečnostních. K provozu videochůvičky není nutné platit žádný tarif ani další služby.

Jakmile se přihlásíte do aplikace svým nově vytvořeným účtem, můžete přidat svou jednotku dítěte. To se provádí párovacím tlačítkem na spodku jednotky. Není to nijak složité, spárování proběhlo na první pokus i bez předchozího čtení návodu, aplikace si vyžádá pouze zadání hesla k wi-fi. Ihned po spárování byla aplikací nabídnuta aktualizace softwaru kamery. Lze tedy očekávat, že v případě výskytu nějaké softwarové chyby půjde vše napravit aktualizací bez nutnosti návštěvy servisu. Aplikace samotná je lokalizovaná do češtiny. I když některé dialogy a registrační emaily probíhají anglicky, lze jí projít i bez znalosti jazyka. Pak už je ovládání intuitivní a popsané česky přímo v aplikaci.

Hlavní výhodou použití aplikace nebude pro většinu uživatelů možnost využití mobilního telefonu místo rodičovské jednotky. Tady rodičovská jednotka poskytuje asi větší komfort. Tou podstatnou změnou je možnost sledovat a poslouchat, co se děje před kamerou nejen z vedlejšího pokoje, ale odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Tím se stává dosah videochůvičky prakticky neomezený. Tím méně příjemným faktem pro všechny nedůvěřivce je, že autorizace přístupu ke kameře je prováděna na serverech poskytovatele aplikace. Jaká data odcházejí z jednotky dítěte nebo jak dlouho bude služba funkční se můžete jen dohadovat.

Hubble for Motorola Monitors požadovaná oprávněníFunkčně je aplikace obdobná rodičovské jednotce, navíc umožňuje nastavit upozornění při detekci pohybu, zvuku nebo změně teploty. Také je možné nastavit převrácený obraz v případě, že jednotku dítěte uchytíte na strop nebo prostě vzhůru nohama. Naopak zde chybí časovač. Polohování kamery má velké zpoždění a doběh a jeho použití není příliš pohodlné.

Obraz z kamery do aplikace je přenášený v HD rozlišení 1280 x 720 pixelů. V tomto rozlišení lze v aplikaci také zaznamenat jednotlivé snímky z kamery dětské jednotky nebo videozáznam např. probouzejícího se miminka. Přímo z aplikace lze pak fotky a videa sdílet prostřednictvím Facebooku, WhatsAppu nebo jiných aplikací. Fotografie jsou ukládány v běžném formátu jpg, videozáznamy pak v méně obvyklém flv. V některých aplikacích pak bude problém je přehrát, aniž by před tím byla provedena konverze do jiného formátu. Na akční videa však zapomeňte. Stejně jako ve spojení s rodičovskou jednotkou, je i při nahrávání rychleji se pohybující objekt rozmazaný a pohyb není plynulý.

Po prvotním připojení jednotky dítěte k wi-fi a internetu pomocí aplikace ve smartphonu se lze k jednotce dítěte připojit i z internetového prohlížeče, resp. ze svého uživatelského účtu na hubbleconnected.com. Webová stránka používá dnes již hojně opouštěnou technologii Flash a ne každému se bude chtít instalovat Flash Player jen kvůli chůvičce. V tomto bodě patří vývojářům palec dolů.

Koupit či nekoupit?

Při nákupu bezdrátové chůvičky má většina zákazníků obavy, jestli jim dosáhne signál tam a tam a rádi by slyšeli garanci bez podmínek typu: „To záleží na tom, jestli je tam okno nebo metr tlustá zeď“. MBP855 svým dosahem sice neoslní, ale díky šikovné vychytávce lze omezený dosah snadno obejít prostřednictvím wi-fi a internetu. Ve srovnání s levnějšími modely má již obstojně velký a dobře čitelný displej při zachování velikosti rodičovské jednotky v kapesní velikosti. Provoz rodičovské i dětské jednotky na baterii je jistě plus, bez elektrické zásuvky se ale neobejdete. Velký displej a vyšší rozlišení obrazu si řeknou o svou porci energie a při zapnutém displeji ubývá indikátor baterie poměrně rychle. Se zapnutým úsporným režimem vypínání displeje se ale pár hodin provozu na baterii zdá reálné. Jako zařízení k ohlídání spícího dítěte určitě splní většinu očekávání. Pokud však hledáte zařízení k monitorování pohybujícího se dítěte, nečekejte od MBP85 žádné zázraky.