Digitální videochůvička Motorola MBP 36S

Nad nápisem Made in China na elektronickém zařízení se dnes pozastaví už jen málokdo. Kdo však značku Motorola pamatuje jako amerického výrobce radiostanic a prvních mobilních telefonů, bude zklamán. Tuhle Motorolu uvádí na trh firma Binatone Telecom PLC se sídlem v Londýně a výrobou v Číně, stejně jako ostatní elektronické chůvičky Motorola. Co všechno umí a neumí model MBP36S se dozvíte níže.

Co najdete v balení

Motorola MBP36S obsah baleníJednotce dítěte dominuje jednoznačně kulová hlava s okem kamery, za kterou se skrývá krátká anténa a flexibilní tykadlo s teplotním senzorem. Napájení je řešené externím síťovým adaptérem přívodním kablíkem o délce úctyhodných 2,5 metrů. Ne nadarmo je celá jedna stránka návodu k obsluze věnována upozornění na rizika spojená s kabelem umístěným v blízkosti malého dítěte.

Rodičovskou jednotku najdete v krabici s odděleným krytem bateriového prostoru a nabíjecím akumulátorem ve formě batery packu se speciálním konektorem. Po jeho vložení a připojení do jednotky je třeba dvířka bateriového prostoru zašroubovat malým plochým nebo křížovým šroubovákem. Kapacita NiMH akumulátoru 900 mAh při napětí 3,6V není na za zařízení s podsvíceným TFT displejem v dnešní době nijak oslnivá. Snad právě proto je přiložený napájecí adaptér rodičovské jednotky vybavený poměrně dlouhým přívodním kablíkem délky 2,5 m. Na rozdíl od adaptéru dětské jednotky, která má na konci běžný kulatý napájecí konektor, je kabel adaptéru rodičovské jednotky zakončený micro USB konektorem. Výstup adaptéru adaptéru 5V/600 mA napovídá, že je zřejmě počítáno i s nouzovým použitím nabíječky od telefonu. Jak dlouho bude ještě konektor micro USB masově rozšířený, než ho definitivně nahradí nové USB C, je otázkou.

Přiložený návod v českém a slovenském jazyce papírem nešetří a velikost A5 potěší už jenom proto, že nemusíte luštit blechy. I když je návod tištěný v Číně, je psán poměrně srozumitelně a při čtení se ani moc nezasmějete. Občas je sice použitý ne příliš běžný termín jako „uspávanka“ nebo „drátové ouško“ (patrně myšleno konektor), ale vše je vcelku snadno pochopitelné a intuitivní.

Jednotka dítěte

Motorola MBP 36S noční viděníPoměrně malá kulatá základna je osazena motoricky ovládaným držákem kamery, otočným ve dvou osách. Otáčení kamery okolo svislé osy i naklápění kamery nahoru a dolů lze jednoduše ovládat z rodičovské jednotky. Kromě dítěte v postýlce tak můžete sledovat nejen okolí v rozsahu cca 270 stupňů, ale i strop nebo podlahu. Rozsah natáčení kamery je opravdu velký. Praktické využití dálkového ovládání polohování kamery pro sledování dítěte v postýlce je asi nulový. Pro sledování starších dětí v pohybu by se mohlo sem tam hodit posunout kameru na dílku o kousek sem nebo tam. Jedinými ovládacími prvky na jednotce dítěte je posuvný vypínač na boku základny a tlačítko pro párování na spodní straně. Barevný snímač typu CMOS s rozlišením 0,3 MPx působí poněkud archaicky a nelze od něj čekat nijak skvělé podání detailů. Naopak poměrně praktický může být otvor pro zavěšení jednotky na stěnu. Kamera zavěšená na šroubek ve zdi pod stropem uvidí do postýlky určitě lépe, než z nočního stolku nebo skříňky. Pevná anténa trčí ze základny přímo nahoru a nijak nepřečnívá kouli s kamerou. Poblíž antény je umístěno cca 5 cm dlouhé pružné tykadlo s teplotním čidlem. Zelená kontrolka zapnutí je přímo pod objektivem a svítí opravdu velmi slabým, nerušivým světlem. To je jistě dobře, na denním světle ale počítejte, že moc vidět nebude. Na dalších pozicích po obvodu objektivu je pak osazeno podle údajů výrobce 8 infračervených diod (napočítali jsme devět pozic). Teoreticky by měly zajistit neviditelné přisvícení snímané scény za úplné tmy tak, aby byl přenášený alespoň černobílý obraz. V praxi však nasvítí dobře pouze kruhovou oblast na středu obrazu s poměrně výraznými tmavými okraji.

Rodičovská jednotka

motorola MBP36SSe svou velikostí 12 x 8 x 2,5 cm patří k těm menším. Úhlopříčka displeje 3,5'' není extra velká, ale oproti konkurentům s menším displejem poskytne poměrně dobrý přehled o situaci a koresponduje s rozlišením snímače kamery. Rozlišení displeje výrobce v technických parametrech výrobce nenajdete, některé zdroje uvádějí QVGA rozlišení 320x240 px. Stejně jako u levných fotoaparátů je obraz a podání barev celkem uspokojivé při dostatku okolního světla. Jakmile se světelné podmínky zhorší (např. umělé osvětlení), je patrné slévání barev a barevné odchylky na detailech na hranici rozlišení snímače nebo kamery. Na získání přehledu o tom, co se děje v záběru je to však dostačující. Úhel záběru je docela úzký, na vzdálenost 1 metru zabere kamera na šířku 61 cm scény. To odpovídá úhlu záběru cca 34 stupňů, což není zrovna mnoho Pro představu aby kamera umístěná nad běžnou dětskou postýlku 120x60 cm zabrala celou délku postýlky aniž by bylo nutné jí natáčet sem a tam, musela by být umístěná ve výšce 2 metry.

Praktický výklopný stojánek na rodičovské jednotce se určitě hodí. Méně šikovná pak už bude výklopná anténa, která při nešikovném pádu jednotky stěží odolá střetu s podlahou. Všechny ovládací prvky i indikátory jsou umístěné na přední straně okolo displeje. Reproduktor je pak umístěný zezadu. Přímo nad displejem je vlevo je modrá kontrolka napájení z adaptéru, hned vedle ní zelená kontrolka zapnutí. Další 4 diody jsou vyhrazené pro optickou signalizaci zvuku přenášeného z jednotky dítěte. To se hodí v případě zhasnutého displeje, kdy chůvička funguje jako běžný odposlech.

Na levé straně displeje jsou umístěná čtyři směrová tlačítka, sloužící pro natáčení kamery a pro pohyb v menu. Na pravé straně displeje najdete tlačítko pro vstup do menu, potvrzení vybrané volby, tlačítko zapnutí a vypnutí displeje a tlačítko s ikonou mikrofonu, po jehož stisknutí a podržení se přenáší hlas rodiče do jednotky dítěte podobně, jako při použití vysílačky. Škoda, že nezbylo místo na tlačítka přímého ovládání hlasitosti. Pro zvýšení/snížení/vypnutí hlasitosti je tak třeba zapnout displej a vstoupit do menu.

Vedle micro USB zdířky pro napájení je na levém boku přístroje ještě zdířka AV out pro konektor typu jack. Pomocí speciálního kabelu, který však není součástí dodávky, lze rodičovskou jednotku připojit k televizi s AV vstupem a přenášet na ní obraz i zvuk. Vzhledem k rozlišení kamery a omezení dalším kabelem to asi nebude často využívaná funkce.

Při zapnutém displeji ubývá zbývající kapacita poměrně rychle a nabíjení trvá celých 15 hodin. Proto je možné nastavit v menu timeout pro zhasnutí displeje během provozu na baterii na 5 min., 30 min. nebo 60 min., případně displej vypínat a zapínat manuálně. Doporučujeme ponechat 5 minut. Při napájení ze sítě je displej zapnutý stále, vypnout a zapnout displej lze jednoduše pomocí tlačítka. Pak funguje chůvička jako běžný audiomonitor.

Při zapnutém displeji je u horní hrany obrazovky zobrazena aktuální teplota snímaná teplotním čidlem jednotky dítěte, úroveň nabití nebo stav nabíjení baterie a případně další indikátory. Mimo jiné je zobrazena i síla signálu podobně, jako na mobilních telefonech. Při opuštění dosahu vysílání se zobrazí na obrazovce červený varovný symbol ztráty signálu a ozve se zapípání. Dosah je ve srovnání s audio chůvičkami bez přenosu obrazu zhruba na poloviční vzdálenosti. To je dané patrně potřebou přenosu výrazně vyššího objemu informací během přenosu obrazu.

Další funkce

Motorola MBP 36S zoomZoom

V případě potřeby lze v menu navolit přiblížení obrazu (2x zoom). Obraz však trochu ztratí na ostrosti, jedná se zřejmě pouze o digitální zoom, který sníží kvalitu obrazu.

Jas dispeje

Jas displeje lze nastavovat v osmi krocích opět pomocí volby v menu. Rozsah je rozumný, při minimálním jasu nedojde k naprostému ztmavení displeje až do nečitelnosti a stejně tak maximální jas poskytuje dobře čitelný obraz, jen spotřeba baterie o něco vzroste.

Ukolébavka

Z rodičovské jednotky lze přehrát na jednotce dítěte pět vestavěných melodií ukolébavek samostatně nebo ve smyčce. Hlasitost přehrávání lze nastavit z rodičovské jednotky ve třech úrovních.
 

Timer

Jednoduchý budík lze na jednotce rodiče nastavit tak, že signál zazní každé dvě, každé čtyři nebo každých šest hodin. Někdy se to může hodit, ale budík na mobilním telefonu udělá lepší službu s vyšší variabilitou nastavení.

Další kamery

K rodičovské jednotce lze napárovat další tři kamery, které se prodávají samostatně. Na displeji lze pak pomocí menu buď přepínat mezi jednotlivými kamerami nebo zobrazit obraz ze všech 4 kamer najednou každí v jedné čtvrtině obrazovky. S přihlédnutím k rozlišení a velikosti displeje je však otázka, k čemu pak zobrazení tak malých miniatur čtyřech obrazů bude

Menu

Menu rodičovské jednotky je poměrně přehledné, sestavené pouze z grafických ikonek. Ovládání je tak zcela nezávislé na jazyku uživatele.

Koupit nebo nekoupit?

Citlivý mikrofon se může zdát jako velká výhoda a poskytuje opravdu dokonalý přehled o všech zvucích v místnosti. V pokoji nad rušnou ulicí s otevřenými okny se ale tato výhoda změní v nevýhodu, vysílání bude spínat hluk na pozadí, baterie se bude vybíjet rychleji a pozornost rodičů bude dík falešným indikacím také nižší. Možnost nastavení citlivosti mikrofonu prostě někdy může chybět. Částečně to lze vyřešit lepicí páskou přes otvor mikrofonu, ale dokonalé to není. Displej není největší, ale oproti některým jiným výrobkům s ještě menší obrazovkou poskytuje už vcelku dobrý přehled o situaci před kamerou. Infračervené diody pro noční přisvícení scény nějakou práci odvedou, ale nasvěcují jen omezenou kruhovou oblast uprostřed scény s poměrně širokými tmavými okraji. Dobře je to vidět na fotografiích nebo ke konci videa. Při zazoomování okraje zmizí, ale obraz se citelně zhorší. Kvalita obrazu odpovídá nízkému rozlišení snímače i displeje nelze očekávat kvalitní zobrazení detailů nebo rychlého pohybu. Nicméně základní přehled o situaci před objektivem získat lze. Co nepotěší je docela rychlý úbytek baterie při rozsvíceném displeji. Úsporný režim s automatickým zhasínáním displeje je sice hezká věc, kdyby se tak ještě chtěl rozsvítit automaticky při zaznamenání zvuku. Nechce. Zapnutí displeje se prostě musí dělat manuálně tlačítkem k tomu vyhrazeným. Ovládání přístroje je jinak docela snadné a intuitivní, tlačítka na čelní straně jsou snadno přístupná. Škoda, že nezbylo místo pro tlačítka pro přímé nastavení hlasitosti. Pro ztlumení nebo zvýšení hlasitosti tak musíte zapnout displej a jít do menu. Vestavěné melodie (můžete si poslechnout ve videu) jsou sice milé a někomu se budou líbit, jiného by ale možná potěšilo spíš tlumené noční osvětlení, jako má třeba audio odposlech MBP161S. Dosah videochůviček je zpravidla nižší, než dosah odposlechů bez přenosu obrazu a hodně záleží na prostředí i materiálech stěn. V cihlovém rodinném domku nebyl problém ani přes dvě patra a ukazatel signálu ukazoval stále maximum čtyři čárky. Při sklopené anténě sem tam jedna čárka zmizela. Pokud to nebude nezbytně nutné, doporučujeme nechat anténu sklopenou. Nešikovný pád jednotky s vyklopenou poměrně křehkou anténou by mohl anténu poškodit. Dálkové polohování kamery je spíš jen taková hračka, která brzy omrzí, pokud nechcete sledovat strop nebo zeď vedle postýlky. V určité situaci může vyvážit nevýhodu úzkého úhlu záběru. Model MBP 36S si určitě najde své uživatele, kteří preferují jednoduché ovládání, přijatelnou velikost, stačí jim dobrý základní vizuální přehled a nepotřebují sledovat každý záhyb prostěradla v postýlce.

Technické parametry

Frekvenční pásmo: 2,4 GHz až 2,48 GHz (ve stejném pásmu pracují domácí wifi routery)

Obrazový snímač kamery: barevná CMOS  0,3 MPx

Objektiv: f 2,5 mm/F 2,8

IR přisvícení: 8 ks infračervených LED (okolo objektivu jsme napočítali celkem devět pozic plus kontrolka zapnutí, patrně bude jedna neobsazená)

Displej: TFT LCD s úhlopříčkou 3,5''/16,7 mil. barev

Napájení jednotky dítěte: síťový adaptér AC 100-240V, 50/60 Hz / DC 5V, 1000mA
Napájení rodičovské jednotky: vestavěný akumulátor NiMH 3,6V/900mAh nebo síťový adaptér AC 100-240V, 50/60Hz / DC 5V, 600 mA micro USB, akumulátor se dobíjí v jednotce během napájení ze sítě